/Files/images/01_driga/schen_2023/676-1.jpg

У закладі дошкільної освіти мають захищати дітей під час освітнього процесу від будь-яких форм фізичного та психічного насильства, булінгу (цькування), приниження честі та гідності, дискримінації за будь-якою ознакою, пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров’ю, запобігати вживанню ними та іншими особами на території закладів освіти алкогольних напоїв, наркотичних засобів, іншим шкідливим звичкам.

На отримання соціальних та психолого-педагогічних послуг матимуть право:

– особи, які постраждала від булінгу (цькування),

– особи, які стали свідком боулінгу,

– особи, які вчинили булінг (цькування).

Відповідальна особа за проведення роботи, спрямованої на запобігання та протидію булінгу (цькуванню): Дрига О.В. - вихователь-методист ЗДО №240

ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ЗДОБУВАЧА ОСВІТИ В ЗАКЛАДІ ОСВІТИ

1. Приходити вчасно в заклад дошкільної освіти.
2. Вітатися з усіма працівниками закладу дошкільної освіти.
3. З повагою відноситися до старших, прислухатися до порад працівників групи.
4. Повідомити вихователя про зміну в стані здоров’я.
5. Бережно ставитися до іграшок, книг та всього майна групи.
6. Слідкувати за станом свого одягу: акуратно складати одяг в шафу, не бруднити одяг та взуття на прогулянці.
7. Дотримуватися правил особистої гігієни: користуватися серветкою, особистою носової хусткою, мити руки з милом та насухо витирати рушником, за потребою змінювати вологий одяг чи взуття.
8. У групі голосно не кричати та не бігати.
9. Не ображати дітей - однолітків та дітей молодших за віком.
10. Дотримуватися правил безпечної поведінки в групі та на груповому майданчику.
11. Бути толерантним, ввічливим у спілкуванні з учасниками освітнього процесу.
12. Вміти вислухати, не сперечатися.
13. Вирішувати спірні питання дипломатично, коректно.
14. Не проявляти ніяких видів агресії, грубощів, образ до дітей, інших учасників освітнього процесу.
15. Не приносити до закладу освіти нічого небезпечного.


ПОРЯДОК РОЗГЛЯДУ (З ДОТРИМАННЯМ КОНФІДЕНЦІЙНОСТІ) ЗВЕРНЕНЬ/ПОВІДОМЛЕНЬ ПРО ВИПАДКИ БУЛІНГУ (ЦЬКУВАННЯ) В ЗАКЛАДІ ОСВІТИ

1. При встановленні факту або підозрі на наявність булінгу батьки або вихователь повідомляє про це адміністрацію закладу освіти. Заява батьків подається на ім’я керівника закладу освіти.

2. Адміністрація відразу реагує на представлені факти, з’ясовуючи причини. Керівник закладу освіти або його засновник розглядає заяву вдень її подання та видає рішення про проведення розслідування.

3.Проводиться повне та неупереджене розслідування щодо випадків булінгу (цькування) з залученням осіб від яких отримали інформацію.

4. Створення комісії для розгляду факту булінгу. Керівник закладу освіти для прийняття рішення за результатами розслідування створює наказом комісію з розгляду випадків булінгу (цькування) та скликає засідання. До складу комісії входять педагогічні працівники (в тому числі психолог), батьки постраждалого табулера, керівник закладу та інші зацікавлені особи для прийняття рішення за результатами розслідування та виконання відповідних заходів реагування.

5. Проводиться бесіда вихователя, практичного психолога з булером та жертвою;

6. Бесіда з дітьми щодо з’ясування причин проявів булінгу. Бесіда окремо з булером, з жертвою, їх батьками;

7. Відпрацювання навичок поведінки та виведення із стану «жертви», надання рекомендацій усім учасникам розглянутої справи ;

8. Узагальнення результатів роботи комісії щодо розгляду випадку, прийняття рішень.

9. Інформування відповідні органи з метою прийняття рішення для притягнення до відповідальності згідно з законодавством України.

10. Рішення комісії реєструється в окремому журналі, зберігається в паперовому вигляді з оригіналами підписів всіх членів комісії.

11. Якщо комісія визнала, що це був булінг, а не одноразовий конфлікт, то керівник закладу повідомляє у повноважені підрозділи органів Національної поліції України та Службу у справах дітей.

12. Потерпілий чи його/ її представник,також, можуть звернутися відразу до уповноважених підрозділів органів Національної поліції України (ювенальна поліція) та Службу справах дітей з повідомленням про випадок булінгу (цькування).

У разі, якщо комісія не кваліфікує випадок як булінг, а постраждалий незгодний з цим, то він чи його/її представник можуть одразу звернутись до органів Національної поліції України.

ПОРЯДОК РЕАГУВАННЯ НА ДОВЕДЕНІ ВИПАДКИ БУЛІНГУ (ЦЬКУВАННЯ) В ЗАКЛАДІ ОСВІТИ ТА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ОСІБ, ПРИЧЕТНИХ ДО БУЛІНГУ (ЦЬКУВАННЯ)

1. Після проведення розслідування та засідання комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) відповідно до заяви про випадок булінгу (цькування) здобувача освіти, його батьків, законних представників, інших осіб, у разі, якщо комісія визнала, що це був булінг, а не одноразовий конфлікт керівник закладу повідомляє у повноважені підрозділи органів Національної поліції України та Службу у справах дітей.

2. У разі, якщо комісія не кваліфікує випадок як булінг, а постраждалий незгодний з цим, то він може одразу звернутись до органів Національної поліції України.

3. За будь-якого рішення комісії керівник закладу освіти забезпечує психологічну підтримку усім учасникам випадку.

4. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)» передбачені штрафи за булінг (цькування):

- Штраф за булінг становить від 50 до 100 не оподатковуваних мінімумів, тобто від 850 до 1700 гривень або від 20 до 40 годин громадських робіт.

- Якщо булінг вчинено групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, штраф – від 100 до 200 мінімумів (1700 – 3400 гривень) або громадські роботи на строк від 40 до 60 годин.

- Неповідомлення керівником закладу освіти уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про випадки булінгу учасника освітнього процесу тягне за собою накладення штрафу від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до 1 місяця з відрахуванням до 20 відсотків заробітку.

Кодекс України про адміністративні правопорушення (витяг)

Здобувачі освіти мають право:

- на отримання соціальних та психолого-педагогічних послуг як особа, яка постраждала від булінгу (цькування), стала його свідком або вчинила булінг (цькування)";

- Зобов’язані повідомляти керівництво закладу освіти про факти булінгу (цькування) стосовно здобувачів освіти, педагогічних працівників, … інших осіб, які залучаються до освітнього процесу, свідком яких вони були особисто або про які отримали достовірну інформацію від інших осіб.

Педагогічні працівники мають право:

- на захист під час освітнього процесу від будь-яких форм насильства та експлуатації, у тому числі булінгу (цькування), дискримінації за будь-якою ознакою, від пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров’ю;

- Зобов’язані повідомляти керівництво закладу освіти про факти булінгу (цькування) стосовно здобувачів освіти, педагогічних, працівників, інших осіб, які залучаються до освітнього процесу, свідком якого вони були особисто або інформацію про які отримали від інших осіб, вживати невідкладних заходів для припинення булінгу (цькування).

Батьки мають право:

- подавати керівництву або засновнику закладу освіти заяву про випадки булінгу (цькування) стосовно дитини або будь-якого іншого учасника освітнього процесу;

- вимагати повного та неупередженого розслідування випадків булінгу (цькування) стосовно дитини або будь-якого іншого учасника освітнього процесу;

зобов’язані:

- сприяти керівництву закладу освіти у проведенні розслідування щодо випадків булінгу (цькування);

- виконувати рішення та рекомендації комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) в закладі освіти.

Психологічна служба :

- Психологічна служба у системі освіти сприяє взаємодії закладів освіти, сім’ї і суспільства у вихованні здобувачів освіти, їх адаптації до умов соціального середовища, забезпечує профілактику та запобігання булінгу (цькуванню), надання консультативної допомоги батькам, психологічного супроводу здобувачів освіти, які постраждали від булінгу (цькування), стали його свідками або вчинили булінг (цькування);

Телефони довіри:

- Дитяча лінія 116 111 або 0 800 500 225 (з 12.00 до 16.00)

- Гаряча телефонна лінія щодо булінгу 116 000

- Гаряча лінія з питань запобігання насильству 116 123 або 0 800 500 335

- Уповноважений Верховної Ради з прав людини 0 800 5017 20

- Уповноважений Президента України з прав дитини 044 255 76 75

- Центр надання безоплатної правової допомоги 0 800 213 103

- Національна поліція України 102

Кiлькiсть переглядiв: 379